«Самарқанд» чойхонаси
Меъмор — С. Сутягин, муҳандислар — А. Браславский ва В. Тен, рассомлар — А. Ган, В. Ган, А. Фертман, Р. Авакян, Ю. Киселёв ва А. Овсепян.
Пирамидага ўхшаған ўзига хос чойхона Самарқанднинг 2500 йиллиги муносабати билан 1970-йилларда қурилган. Ташқи томонга эгилган пилонлар ва улар орасидаги гумбаз биногнинг таниш «эртакдаги» силуэтини яратган. Совет даврида кириш олдида тошкентликларнинг катта авлоди яхши таниган Насриддин Афанди ҳайкали турарди.
Мустақиллик йилларида бино бир неча марта эгасини алмаштирди ва кўп марта реконструкция қилинди. Охирги, ташқи кўринишга ҳам таъсир қилган реконструкция 2017-йилда бўлиб ўтди. Олдинги ифодали кўринишдан фақат характерли эгилган пилонлар сақланиб қолди. Дастлабки меъморчиликнинг йўқолиши бинода турли ташкилотлар жойлашиб, улар ўз хоналарини умумий концепциясиз ва чойхонани асл ҳолига қайтариш истагисиз безашлари билан боғлиқ.
Совет даврида шаҳар аҳамиятидаги ёдгорликлар рўйхатига кирган чойхона бугун маданий мерос объекти мақомига эга эмас.
Католик собори
Исо Масиҳнинг Муқаддас Юраги Рим-католик соборини 1912-йилда Салар дарёсининг баланд қирғоғида қури...
Бош почта
Бош почтанинг янги биноси 1984-йилда Шаҳрисабз кўчасида (собиқ Первомайская) очилган. Меъморлари — Г...
Хожа Аҳрор Валий жоме масжиди
Кўкалдош мадрасаси ёнидаги учта фируза рангли гумбаз узоқдан ҳам кўзга ташланади ва Тошкентнинг эс...
Тарих музейи
Ўзбекистон Давлат тарих музейи Тошкентнинг энг чиройли биноларидан бирида — 1970-йилда пролетариат ...

Чайхана «Самарканд» построена в 1975 году на улице Самарканд-Дарваза.
Архитектор — С. Сутягин, инженеры — А. Браславский и В. Тен, художники — А. Ган, В. Ган, А. Фертман, Р. Авакян, Ю. Киселёв и А. Овсепян.
Необычная чайхана, напоминающая пирамиду, была возведена к 2500-летию Самарканда, отмечавшемуся в 1970-е годы. Наклонные наружные пилоны и купол между ними создавали узнаваемый «сказочный» силуэт постройки. В советские годы перед входом стояла скульптура Насреддина Афанди, хорошо знакомая старшему поколению ташкентцев.
В годы независимости здание несколько раз меняло владельцев и неоднократно реконструировалось. Последняя реконструкция, затронувшая и внешний облик, прошла в 2017 году. От прежнего выразительного облика сохранились лишь характерные наклонные пилоны. Утрата первоначальной архитектуры связана и с тем, что в здании размещаются разные организации, оформляющие свои помещения без общей концепции и без стремления вернуть чайхане её оригинальный вид.
Чайхана, которая в советское время входила в список памятников городского значения, сегодня не имеет статуса объекта культурного наследия.
Жемчуг
Уникальное 16-этажное здание из монолитного бетона было построено в 1985 году по экспериментальном...
Институт востоковедения, сейчас — Центр археологии
Здание Национального центра археологии (который ранее назывался Институтом восточных рукописей, зат...
Среднеазиатский кооперативный техникум
Кафе «Голубые купола»
Кафе, открытое в 1970 году, построено по проекту архитектора Виля Исламовича Муратова, инженера Е. ...