2004 йилда буюк княз сарайи ёнида Миллий банк ташқи иқтисодий фаолият томонидан расмлар ва тангалар коллекциясини намойиш этиш учун кўргазма зали қурилган.
«Тошгипрогор» институти лойиҳасида Россия, Европа мамлакатлари ва АҚШ галерея меъморчилиги тажрибаси ҳисобга олинган. 3,5 минг квадрат метр экспозиция майдони 15 та залга бўлинган, бу кўргазма майдонини оқилона ташкил этишга имкон беради.
Бино пардозлашида миллий анъаналар ва Самарқанд, Бухоро ва Хива меъморий қонунлари қўлланилган.
Кенг жойлаштирилган устунлар билан фасад тантанали кўриниш яратади. Безашда “каримовча” услубининг белгилари намойон бўлган: оқ деворлар, қора ойналар ва гранит пойдевор.
Биринчи қаватда иккита катта ён заллар ва марказий думалоқ зал жойлашган бўлиб, у ерда кўргазмалар очилиш маросимлари ўтказилади. Табиий ёритиш ва қандил билан очиқ атриум иккинчи қаватгача давом этади, у ерда марказий зални 10 та кичик заллар ўраб туради.
Ўн йилдан ортиқ мавжудлиги давомида Галерея пойтахт маданий ҳаётида марказий ўринлардан бирини эгаллаган.
Бино 1970-йиллар бошида ЎзССР Давлат режаси ҳисоблаш маркази сифатида «ЎзНИИП шаҳарсозлик» институт...
1985-йилда меъмор Офелия Петровна Айдинова томонидан тажриба лойиҳаси бўйича монолит бетондан қури...
Сквередаги чиройли бино 1895-йилда меъмор В. С. Гейнцельман томонидан қурилган ва Император давлат ...
Тошкент №1 пойабзал ишлаб чиқариш бирлашмаси пойабзалчилар маданият саройи 1936-йилда меъмор К. Ско...

В 2004 году рядом с дворцом великого князя Национальный банк внешнеэкономической деятельности построил выставочный зал для демонстрации картин и коллекции монет.
В проекте института «Ташгипрогор» был учтен опыт галерейной архитектуры России, европейских стран и США. Экспозиционная площадь в 3,5 тысячи квадратных метров разделена на 15 залов, что позволяет рационально организовать выставочное пространство.
В отделке здания использованы национальные традиции и архитектурные каноны Самарканда, Бухары и Хивы.
Фасад с широко расставленными колоннами создает торжественный облик. В оформлении проявились черты «каримовского» стиля: белые стены, темные стекла и гранитное основание.
На первом этаже расположены два больших боковых зала и круглый центральный зал, где проходят церемонии открытия выставок. Открытый атриум с естественным освещением и люстрой продолжается на второй этаж, где центральный зал окружают 10 малых залов.
За более чем двадцатилетний период своего существования Галерея заняла одно из центральных мест в культурной жизни столицы.
Дворец творчества молодежи
Дворец творчества молодежи — архитектурный комплекс, возведенный в 2008 году по инициативе Ислама К...
Медресе Баракхана
В 2007 году был открыт комплекс Хаст Имам или Хазрати Имам в честь великого богослова и учёного ал...
Гостиница Hyatt Regency Tashkent
В 2012 году администрация Ташкента и Hyatt International заключили соглашение о строительстве и упр...