Ўзбекистон овози сайёҳлик кўчаси
Кўчанинг умумий узунлиги 2,1 километрни ташкил этади, бу ерда аҳоли ва сайёҳлар учун барча замонавий шароитлар яратилган. Кенг пиёдалар ва велосипед йўлаклари, дам олиш зоналари, селфи зоналари, очиқ спорт майдончалари ва биохожатхоналар барпо этилган. Шунингдек, болалар учун экоплощадкалар ва арқон парклари, оилавий дам олиш масканлари ташкил этилган.
Ободонлаштирилган кўча 2025 йил сентябрь ойида очилиб, Республика болалар кутубхонасидан бошланиб, Яҳё Ғуломов кўчаси билан кесишган жойда автомобиллар учун кичик транспорт ҳалқаси яратилган ва Экопарк кириш қисмигача давом этади. Шастри ва Содиқ Азимов кўчалари билан кесишган жойда Лал Баҳодур Шастри бюсти жойлашган сквер ва 64-мактаб мавжуд.
Ўзбекистон овози кўчасида тўсиқсиз муҳит яратилган, кўп миқдорда гуллар ва буталар экилган, ўриндиқлар, чиқинди қутилари ва ёритиш тизими ўрнатилган. Автомобиль йўли бир қаторли қилиб торайтирилган, пуллик тўхташ жойлари мавжуд. Кафе ва ресторанлар столларини тротуарга чиқариб қўйишган.
Кўчада ҳар доим яратилган қулай ва чиройли зонани юқори баҳолаган шаҳарликлар ва сайёҳларни учратиш мумкин.
Чақардаги Баланд масжиди
«Баланд» масжиди 1857 йилда қурилган. «Баланд» сўзи «юқори, баланд» деган маъноларни билдиради, мас...
Хиёбондаги гимназиялар: ғиштдан қурилган биноларнинг тарихи
Ушбу икки бино, ҳарбий муҳандис Станислав Казимирович Глинка-Янчевский томонидан лойиҳаланган бўли...
САНИИРИ ёлғиз биноси
Тошкентликларга Central Park (илгари Тельман парки) рўпарасида жойлашган, шарқ портали элементлари ...
Кўкалдош — Тошкентнинг энг машҳур меъморий ёдгорлиги
Кўкалдош мадрасаси Чорсу майдонида, тепаликда жойлашган бўлиб, ҳатто ундан-да баландроқ бинолар — Ҳ...

“O‘zbekiston Ovozi” Tourist Street
The total length of the street is 2.1 kilometers. All modern conditions have been created here for residents and tourists. Wide pedestrian and bicycle paths, recreation areas, selfie zones, open sports grounds, and eco-toilets have been arranged. Eco-playgrounds and rope parks for children, as well as family recreation areas, have also been established.
The improved street was opened in September 2025. It starts from the Republican Children’s Library at the intersection with Yakhyo Gulyamov Street, where a small traffic circle for cars has been created, and continues to the entrance of Ecopark. At the intersection with Shastri and Sadyk Azimov Streets, there is a small square with a bust of Lal Bahadur Shastri and School No. 64.
The “O‘zbekiston Ovozi” Street features a barrier-free environment. A large number of flowers and shrubs have been planted, benches, trash bins, and lighting have been installed. The roadway has been narrowed to one lane, and paid parking spaces are provided. Cafes and restaurants have moved their tables out onto the sidewalks.
On the street, one can always meet citizens and tourists who have appreciated the created comfortable and beautiful zone.
Hotel “Tashkent” and Its History
One of the most beautiful and iconic buildings in Tashkent is the Lotte City Hotel Tashkent Palace,...
Yaushev Brothers Trading House
The Yaushev brothers, merchants from a Tatar princely family, built a trading house in 1911 based o...