Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгашининг йигирма бешинчи сессияси бўлиб ўтди
📈Сессияда пойтахтнинг ижтимоий-иқтисодий ривожи, аҳоли мурожаатлари билан ишлаш, қонунийликни таъминлаш ҳамда шаҳар инфратузилмасига оид муҳим масалалар кўриб чиқилди.
Жумладан, давлат органлари ва ташкилотларида мурожаатлар билан ишлаш ҳолати, жиноятчиликни қисқартириш ва коррупциянинг олдини олиш борасида 2026-йилнинг иккинчи чорагида амалга оширилган ишлар юзасидан ахборотлар тингланди.
📊Шунингдек, Тошкент шаҳрининг экспорт ва инвестиция салоҳиятини ошириш, ҳудудий инвестиция дастурлари ҳамда хорижий инвестициялар иштирокидаги лойиҳалар ижроси, туризм салоҳиятини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
📊Бундан ташқари сессия давомида ер ва кадастр муносабатлари, ўзбошимчалик билан эгалланган ер участкалари ва улардаги қурилмаларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш, ер участкаларини давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун олиб қўйиш жараёнларини очиқ муҳокама қилиш масалалари юзасидан ҳисоботлар тингланди ва депутатлар томонидан муҳокама қилинди.

The twenty-fifth session of the Tashkent City Council of People’s Deputies was held
📈At the session, important issues related to the socio-economic development of the capital, work with citizens’ appeals, ensuring legality, and the city’s infrastructure were considered.
In particular, information was heard on the state of work with appeals in state bodies and organizations, as well as on the work carried out in the second quarter of 2026 to reduce crime and prevent corruption.
📊In addition, issues of increasing the export and investment potential of Tashkent city, the implementation of territorial investment programs and projects with the participation of foreign investments, and the development of tourism potential were discussed.
📊Furthermore, during the session, reports were heard and discussed by the deputies on land and cadastral relations, recognition of rights to self-seized land plots and structures on them, and the processes of withdrawing land plots for state and public needs.