Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгашининг йигирма бешинчи сессияси бўлиб ўтди
📈Сессияда пойтахтнинг ижтимоий-иқтисодий ривожи, аҳоли мурожаатлари билан ишлаш, қонунийликни таъминлаш ҳамда шаҳар инфратузилмасига оид муҳим масалалар кўриб чиқилди.
Жумладан, давлат органлари ва ташкилотларида мурожаатлар билан ишлаш ҳолати, жиноятчиликни қисқартириш ва коррупциянинг олдини олиш борасида 2026-йилнинг иккинчи чорагида амалга оширилган ишлар юзасидан ахборотлар тингланди.
📊Шунингдек, Тошкент шаҳрининг экспорт ва инвестиция салоҳиятини ошириш, ҳудудий инвестиция дастурлари ҳамда хорижий инвестициялар иштирокидаги лойиҳалар ижроси, туризм салоҳиятини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
📊Бундан ташқари сессия давомида ер ва кадастр муносабатлари, ўзбошимчалик билан эгалланган ер участкалари ва улардаги қурилмаларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш, ер участкаларини давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун олиб қўйиш жараёнларини очиқ муҳокама қилиш масалалари юзасидан ҳисоботлар тингланди ва депутатлар томонидан муҳокама қилинди.

Состоялась двадцать пятая сессия Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов
📈На сессии были рассмотрены важные вопросы, касающиеся социально-экономического развития столицы, работы с обращениями населения, обеспечения законности и городской инфраструктуры.
В частности, заслушана информация о состоянии работы с обращениями граждан в государственных органах и организациях, а также о мерах, реализованных во втором квартале 2026 года по сокращению преступности и предупреждению коррупции.
📊 Кроме того, обсуждены вопросы повышения экспортного и инвестиционного потенциала города Ташкента, реализации территориальных инвестиционных программ и проектов с участием иностранных инвестиций, а также развития туристического потенциала столицы.
📊Также в ходе сессии были заслушаны отчёты и проведено депутатское обсуждение вопросов земельных и кадастровых отношений, признания прав на самовольно занятые земельные участки и возведённые на них здания и сооружения, а также организации открытого обсуждения процессов изъятия земельных участков для государственных и общественных нужд