Депутат ташаббуси билан Яккасаройда замонавий болалар майдончалари барпо этилмоқда
🏛Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгаши депутати Васила Алимова томонидан маҳаллаларда болалар учун хавфсиз ва замонавий инфратузилмани яратиш, аҳоли мурожаатларида кўтарилган масалаларни амалий ҳал этиш ҳамда қурилиш ишлари сифатини таъминлаш мақсадида Яккасарой туманида навбатдаги ўрганиш ишлари олиб борилди.
📝Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгашининг VII-14-137-14-0-K/25-сонли қарори ижросини таъминлаш доирасида «Ракат» маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудидаги Шота Руставели кўчаси, 60-уй ҳамда Муқимий кўчаси, 96/6-уй манзилларида қурилиши бошланган болалар майдончаларида амалга оширилаётган ишлар жойига чиқиб ўрганилди.
🤝Ўрганишларда Яккасарой тумани ҳокимининг қурилиш, уй-жой коммунал хўжалиги, транспорт ва экология масалалари бўйича ўринбосари А. Ваҳабов, «RAMITAN GRAND STROY SERVIS» МЧЖ раҳбари А. Деҳқонов, техник назоратчи Р. Жанашов, «Ракат» МФЙ раиси Б. Собирджонов ҳамда масъул мутахассислар иштирок этди.
🔍Қурилиш жараёнида объектларда бажарилаётган ишларнинг сифати, лойиҳа ҳужжатларига ва амалдаги қурилиш меъёрларига мувофиқлиги, фойдаланилаётган қурилиш материаллари, болалар хавфсизлигини таъминлаш талаблари ҳамда белгиланган муддатларга риоя этилиши юзасидан атрофлича муҳокамалар ўтказилди.
📉Шунингдек, депутатлик фаолиятини янада самарали ташкил этиш мақсадида ишлаб чиқилган 24 та тавсиявий савол ҳамда Маҳаллий Кенгаш депутатлари фаолиятида фойдаланиш тавсия этилган 162 та муҳим қонун талаблари асосида ҳудуддаги мавжуд ҳолат комплекс таҳлил қилинди. Хусусан, болалар спорт ва дам олиш инфратузилмасининг ҳолати, ҳудуднинг ободонлаштирилиши, хавфсизлик талаблари, қурилиш сифати ҳамда аҳолининг ушбу объектларга бўлган эҳтиёжлари ўрганилди.
🗣Ўрганиш давомида маҳалла фаоллари ва фуқаролар томонидан билдирилган таклиф ҳамда мулоҳазалар депутат томонидан тингланиб, қурилиш жараёнини янада сифатли ташкил этиш, болалар учун қулай ва хавфсиз шароитларни яратиш бўйича тавсиялар берилди. Барча мурожаатлар депутатлик назоратига олиниб, уларнинг ижроси юзасидан мутасадди ташкилотлар билан ҳамкорликда тизимли ишлар олиб борилиши белгиланди.
💡Пудратчи ташкилот вакилларига қурилиш ишларини белгиланган муддатларда якунлаш, объектларни сифатли ҳолатда фойдаланишга топшириш, майдончаларда замонавий ва хавфсиз ўйин ускуналарини ўрнатиш ҳамда болалар саломатлиги ва хавфсизлигини устувор вазифа сифатида таъминлаш юзасидан тегишли кўрсатмалар берилди.
🌳Таъкидланганидек, замонавий болалар майдончаларининг барпо этилиши нафақат болаларнинг мазмунли ҳордиқ чиқариши ва соғлом турмуш тарзини шакллантиришга, балки маҳаллаларда қулай, хавфсиз ва обод яшаш муҳитини яратишга ҳам хизмат қилади.
✅Якунда депутат Васила Алимова мазкур қарор ижроси устидан депутатлик назорати изчил давом эттирилишини, қурилиш ишлари сифатли ва белгиланган муддатларда якунланиши ҳамда фуқаролар манфаатларини таъминлаш доимий эътиборда бўлишини таъкидлади.

По инициативе депутата в Яккасарае строятся современные детские площадки
🏛Депутатом Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов Василой Алимовой с целью создания безопасной и современной инфраструктуры для детей в махаллях, практического решения вопросов, поднятых в обращениях населения, и обеспечения качества строительных работ были проведены очередные инспекционные работы в Яккасарайском районе.
📝В рамках обеспечения исполнения постановления Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов № VII-14-137-14-0-K/25 были изучены на месте работы на строящихся детских площадках по адресам: улица Шота Руставели, 60, и улица Мукими, 96/6, на территории схода граждан «Ракат».
🤝В изучении приняли участие заместитель хокима Яккасарайского района по вопросам строительства, жилищно-коммунального хозяйства, транспорта и экологии А. Вахабов, руководитель ООО «RAMITAN GRAND STROY SERVIS» А. Дехканов, технический надзор Р. Джанашов, председатель МФЙ «Ракат» Б. Собирджонов и ответственные специалисты.
🔍В ходе строительных процессов были проведены всесторонние обсуждения по качеству выполняемых работ на объектах, соответствию проектной документации и действующим строительным нормам, используемым строительным материалам, требованиям обеспечения безопасности детей и соблюдению установленных сроков.
📉Также на основе 24 рекомендательных вопросов, разработанных для более эффективной организации депутатской деятельности, и 162 важных требований законов, рекомендованных для использования в деятельности депутатов Местного Кенгаша, был проведён комплексный анализ сложившейся ситуации на территории. В частности, изучено состояние детской спортивной и досуговой инфраструктуры, благоустройство территории, требования безопасности, качество строительства и потребности населения в этих объектах.
🗣В ходе изучения предложения и замечания, высказанные активистами махалли и гражданами, были выслушаны депутатом, даны рекомендации по более качественной организации строительного процесса и созданию комфортных и безопасных условий для детей. Все обращения взяты на депутатский контроль, определено проведение системной работы совместно с ответственными организациями по их исполнению.
💡Представителям подрядной организации даны соответствующие указания по завершению строительных работ в установленные сроки, сдаче объектов в качественном состоянии, установке современных и безопасных игровых оборудования на площадках и обеспечению здоровья и безопасности детей как приоритетной задачи.
🌳Как было отмечено, строительство современных детских площадок служит не только содержательному досугу детей и формированию здорового образа жизни, но и созданию комфортной, безопасной и благоустроенной среды проживания в махаллях.
✅В завершение депутат Васила Алимова подчеркнула, что депутатский контроль за исполнением данного постановления будет последовательно продолжен, строительные работы будут завершены качественно и в установленные сроки, а обеспечение интересов граждан останется в постоянном фокусе внимания.