Тошкентда «Яшил тўлқин» тизимининг илк йўналиши ишга туширилди
Йўл ҳаракатини ташкил этиш маркази мутахассислари Буюк ипак йўли кўчасининг «Тўра Бува» масжидидан Салом кўчасигача бўлган қисмидаги 13 та чорраҳада светофорларнинг ўзаро синхрон ишлашини ҳисоблаб чиқди ва тизимни созлади.
⏰ Эрталабки соатларда «Яшил тўлқин» шаҳар маркази томон, кечки вақтда эса қарама-қарши йўналишда ишлайди.
Светофорлар фаолиятининг синхронлаштирилиши натижасида ушбу йўл қисмидан ўтиш вақти сезиларли даражада қисқарди.
Жумладан, «Тўра Бува» масжидидан Салом кўчасигача бўлган йўналишда ўртача ҳаракатланиш вақти 8,5 дақиқадан 6 дақиқагача, яъни 29 фоизга қисқарди.
Қарама-қарши йўналишда — Салом кўчасидан «Тўра Бува» масжидигача — ҳаракатланиш вақти 10 дақиқадан 8 дақиқагача, яъни 20 фоизга камайди.
📊 «Яшил тўлқин» тизимининг самарали ишлаши учун ҳайдовчилардан Йўл ҳаракати қоидалари ва белгиланган тезлик меъёрларига риоя этиш талаб этилади.
Мазкур йўл қисмида соатига 40–60 километр тезликда ҳаракатланганда чорраҳалардан светофорнинг қизил чироғида деярли тўхтамасдан ўтиш мумкин.
Айни пайтда Йўл ҳаракатини ташкил этиш маркази мутахассислари ақлли светофорлар ўрнатилган Тошкент шаҳрининг бошқа кўчаларида ҳам «Яшил тўлқин» тизимини жорий этиш бўйича ҳисоб-китоб ва лойиҳалаш ишларини олиб бормоқда.

В Ташкенте запущен первый участок системы «Зелёная волна»
Специалисты Центра организации дорожного движения рассчитали и настроили синхронную работу светофоров на 13 перекрёстках улицы Буюк Ипак Йули — на участке от мечети «Тура Бува» до улицы Салом.
⏰ В утренние часы «Зелёная волна» работает в направлении центра города, а в вечерние — в обратном направлении.
Благодаря синхронизации светофоров удалось заметно сократить время проезда по участку. Так, от мечети «Тура Бува» до улицы Салом среднее время в пути сократилось с 8,5 до 6 минут — на 29%.
В обратном направлении — от улицы Салом до мечети «Тура Бува» — время проезда сократилось с 10 до 8 минут, то есть на 20%.
📊 Для эффективной работы «Зелёной волны» водителям важно соблюдать Правила дорожного движения и установленный скоростной режим. При движении по указанному участку со скоростью 40–60 км/ч большинство перекрёстков можно проехать практически без остановок на красный сигнал светофора.
В настоящее время специалисты Центра организации дорожного движения также проводят расчёты и разрабатывают проекты по внедрению системы «Зелёная волна» на других улицах Ташкента, оборудованных умными светофорами.