Ватанимиз мустақиллигининг 35 йиллиги муносабати билан мамлакатимиз бўйлаб байрам тадбирлари юқори савияда ўтказилмоқда.
Хусусан, Юнусобод туманидаги Шоштепа МФЙда ҳам ушбу улуғ сана муносабати билан тантанали байрам тадбири ташкил этилди.
Мустақиллик — миллатимизнинг бебаҳо қадрияти, халқимизнинг буюк ғурури эканлиги таъкидланган тадбир кўтаринқи руҳда бўлиб ўтди.
Тадбир давомида Ватан мадҳини тараннум этувчи куй-қўшиқлар, дилбар рақслар ва сермазмун бадиий чиқишлар намойиш этилиб, йиғилганларга унутилмас байрамона кайфият улашилди.

Festive events dedicated to the 35th anniversary of the independence of our Motherland are being held at a high level throughout the country.
In particular, a solemn festive event on the occasion of this great date was also organized in the Shoshtepa mahalla of Yunusabad District.
The event, which emphasized that independence is the priceless value of our nation and the great pride of our people, was held in an uplifting atmosphere.
During the event, songs praising the Motherland, beautiful dances, and meaningful artistic performances were presented, sharing an unforgettable festive mood with those present.
May our independence be eternal, our country peaceful, and our sky clear!
Press Service of the Yunusabad District Administration.
A new student dormitory at Tashkent State University of Economics was built in 8 months and put into operation.🏢 The 5-...