Mustaqillik maydoni asosiy koʻrinishini 1966-yilgi zilziladan keyin oldi — sobiq Qizil maydon oʻlchami uch baravardan koʻproq kengaytirildi. Ammo oʻzgarishlar zilziladan oldinroq boshlangan edi: 1965-yilda oʻsha davr uchun zamonaviy Vazirlar Soveti binosi qurilishi boshlandi, bino V-shaklidagi tayanchlar ustida yerda koʻtarilgan edi.
1970-yilda toʻrtburchak quyoshdan himoya panjarasi bilan bezatilgan baland “vazirliklar uyi” qurilishi boshlandi. Unga yonma-yon “Iskra” kinoteatri (tekis gorizontal kompozitsiya) qurilgan edi.
Paradlar xiyoboni va Lenin maydonining meʼmorlari (Ye. Rozanov, B. Mezentsev, B. Zaritskiy, V. Shestopalov, A. Yakushev va L. Adamov; muhandislar V. Krichevskiy, T. Melik-Arakelyan, N. Nikitin, Yu. Kozel, A. Kolotiyev va Z. Muftaxov) sobiq Ittifoqning eng katta maydonlaridan birini yaratdilar — favvoralar, gulzorlar va xiyobonlar bilan.
XXI asr boshida Mustaqillik maydonining koʻrinishi oʻzgartirildi: paradlar uchun keng yoʻl toraytirildi, uning bir qismi yashil maydonlarga aylantirildi, vazirliklar baland binosi 6 qavatga “qisqartirildi”, panjara oʻrniga alyukobond va qorongʻi oyna paydo boʻldi.
Vazirlar Mahkamasining brutal binosi 1999-yil 16-fevral voqealarida zarar koʻrdi, rekonstruksiya vaqtida tayanchlar yopildi va oltin rangli shisha bilan qoplandi — meʼmorlarning dastlabki gʻoyasi oʻtmishda qoldi.
Navoiy ko‘chasidagi savdo majmuasi o‘rnidagi uylar
2011-yil bahorida Navoiy savdo majmuasi buzib tashlangan va uning o‘rnida sakkizta yetti qavatli tu...
«Turkiston» konsert zali
Navoiy prospekti bilan Mustaqillik maydonining sobiq Paradlar xiyoboni kesishmasida joylashgan oq r...
Xiyobondagi gimnaziyalar: g‘ishtdan qurilgan binolarning tarixi
Ushbu ikki bino, harbiy muhandis Stanislav Kazimirovich Glinka-Yanchevskiy tomonidan loyihalangan ...
«Ugolok» kafesi — Toshkentdagi eng mashhur kafelardan biri
Shaharning eng qadimiy kafelaridan biri yarim asrdan koʻproq vaqt davomida oʻziga xos «tapaqa» tovu...

Основные черты площадь Мустакиллик приобрела после землетрясения 1966 года, когда размеры бывшей Красной площади были увеличены более, чем в три раза. Но преобразования начались ещё до землетрясения, в 1965 году началось строительство нового современного на то время здания Совета министров, приподнятого над фундаментом на V-образных опорах.
В 1970 году началось строительство высотного здания «дома министерств», оформленного прямоугольной солнцезащитной панжарой. К нему примыкал кинотеатр «Искра» с плоской горизонтальной компоновкой.
Архитекторы Аллеи парадов и площади Ленина (Е. Розанов, Б. Мезенцев, Б. Зарицкий, В. Шестопалов, А. Якушев и Л. Адамов, инженеры В. Кричевский, Т. Мелик-Аракелян, Н. Никитин, Ю. Козел, А. Колотиев и З. Муфтахов) создали одну из самых больших площадей в бывшем СССР, с фонтанами, клумбами и аллеями.
В начале 21 века вид площади Мустакиллик был изменён, широкий путь для парадов сузили, часть его заняли зелёные насаждения, высотное здание министерств «укоротили» на 6 этажей, вместо панжары появился алюкобонд и тёмное остекление.
Брутальное здание Кабинета министров пострадало во время событий 16 февраля 1999 года, его реконструировали, закрыв опоры и отделав позолоченным стеклом так, что первоначальная задумка архитекторов осталась в прошлом.
Вузгородок
На северо-западе города расположен крупнейший архитектурный комплекс Ташкента — вузгородок, объедин...
Главпочтамт
Новое здание Главпочтамта открылось в 1984 году на улице Шахрисабзской, бывшей Первомайской. Архит...
Здание начали строить в начале 1970-х как Вычислительный центр Госплана УзССР по проекту института ...