«Koʻk gumbazlar» kafesi
1970-yilda ochilgan kafe meʼmor Vili Islomovich Murotov, muhandis Ye. Platsman va rassom A. Kedrin loyihasi boʻyicha qurilgan. Ochilishi bilan kafe darhol mashhur boʻldi, uni butun toshkentliklar bilar edi — hatto ichkariga kirmaganlar ham.
Kafe shaharning oʻsha paytdan beri xalq orasida «Koʻk gumbazlar» deb atalgan bulvarida joylashgan.
Meʼmoriy tarixchi Boris Chuxovich «Oʻzbekiston XX asr meʼmorchiligining qora va qizil kitobi»da shunday yozadi: «Toshkentning emblematik binosi boʻlgan «Koʻk gumbazlar» kafesi Oʻzbekistonda modernizmning rivojlanishida burilish nuqtasi boʻldi — u tarixiy meʼmorchilikdan toʻgʻridan-toʻgʻri iqtiboslarga oʻtdi. Qurilgandan keyin professional doiralar tomonidan bir xil baholanmagan boʻlsa-da, bino tezda shahar vizual identifikatsiyasining bir qismiga aylandi».
«Toshkent» ensiklopediyasida kafe haqida shunday deyiladi: «Kompozitsiya markazi — qishki zal boʻlib, unga vestibyullar va yordamchi xonalar tutashgan. Yozgi zal-terrassa kompozitsiyani toʻldiradi. Tekis tomdagi, yuqoriga qarab ingichka boʻlib boruvchi ustunlar ustidagi gumbazlar binoning oʻziga xos hajm-fazo tuzilishini yaratadi. Binoni bezashda xalq meʼmorchiligining anʼanaviy dekorativ uslublari qoʻllanilgan. Savdo zalining maydoni 225 kv.m».
Mustaqillik yillarida kafe rekonstruksiya qilindi, lekin taniqli koʻrinishi saqlanib qoldi.
Yarim asr davomida koʻk gumbazlar Toshkentning odatiy va taniqli ramziga aylandi — ular shahar haqidagi barcha fotoalbomlarda va otkritka toʻplamlarida bor. Bir paytlar «Koʻk gumbazlar» sigaretasi ham ishlab chiqarilgan edi.
✈️ Toshkent aeroporti
Toshkentdan Olmaga birinchi muntazam yoʻlovchi aviaparvozi 1924-yil may oyida ochilgan. 1930-yilla...
Ko‘krak jarrohligi
Uzunasiga cho‘zilgan to‘qqiz qavatli bino Chilonzor ko‘chasi bilan Kichik halqa avtomobil yo‘li (so...
«Xalqlar doʻstligi» saroyi
Mamlakatning asosiy konsert va tantanali zallaridan biri boʻlgan «Xalqlar doʻstligi» saroyi 1981-y...

Кафе «Голубые купола»
Кафе, открытое в 1970 году, построено по проекту архитектора Виля Исламовича Муратова, инженера Е. Плацмана и художника А. Кедрина. Сразу после открытия кафе стало популярным, причём, о нём знали все ташкентцы, в том числе и не посещавшие его.
Кафе расположено на бульваре, который горожане, в честь кафе, так и называют: «Голубые купола».
Историк архитектуры Борис Чухович пишет в «Чёрной и красой книге архитектуры Узбекистана ХХ века»: «Эмблематичное здание Ташкента, кафе «Голубые купола» обозначило разворот в развитии модернизма в Узбекистане, перешедшего к прямым цитатам из исторической архитектуры. Неоднозначно встреченное профессиональным цехом после возведения, сооружение тем не менее быстро стало частью визуальной идентичности города.»
Энциклопедия «Ташкент» пишет о кафе: «Ядром композиции является зимний зал, к которому примыкают вестибюли и вспомогательные помещения. Дополняют композицию летний зал терраса. Купола на плоском покрытии по утончающимся к верху столбам создают своеобразную объемно-пространственную структуру здания. В отделке здания использованы традиционные декоративные приемы народной архитектуры. Площадь торгового зала 225 кв. м.»
В годы независимости проведена реконструкция кафе, сохранившая его узнаваемый вид.
За полвека голубые купола стали привычным и узнаваемым символом Ташкенте, они присутствуют во всех фотоальбомах и наборах открыток о Ташкенте. Когда-то выпускалась сигареты «Голубые купола».
Баланд мечеть на Чакаре
Мечеть «Баланд» была возведена в 1857 году. «Баланд» означает высокий, такое название мечеть получ...
Дворец культуры текстильщиков
Красивое здание с полукруглым фасадом построено московскими архитекторами А. А. Галкиным и А. Н. Ка...
Дома на площади Бешагач
Вокзал
Когда-то ташкентский вокзал, построенный в 1899 году по проекту Г. Сваричевского, считался одним и...