Navoiy ko‘chasidagi savdo majmuasi o‘rnidagi uylar
2011-yil bahorida Navoiy savdo majmuasi buzib tashlangan va uning o‘rnida sakkizta yetti qavatli turar joy binolari qurilishi boshlangan. Turar joy majmuasi loyihasi «Toshkent boshplanLITI» instituti tomonidan birinchi prezident tashabbusi bilan ishlab chiqilgan. 2012-yil oxirida uylar foydalanishga topshirilgan va aholining 320 ta xonadonga ko‘chib kirishiga imkoniyat yaratilgan.
Birinchi ikki qavat jabhalari, u yerda turli tashkilotlar joylashgan, qizil granit bilan qoplangan; yuqori besh qavat esa oq shisha-kristallit bilan bezatilgan.
Har bir uy ikkita blok-seksiyadan iborat bo‘lib, har birida 20 tadan xonadon, jami 40 ta uch, to‘rt va besh xonali kvartiralar mavjud.
Binolar avtomagistradan 24,5 metr orqaga chekinib loyihalashtirilgan, bu shovqin himoya zonasi yaratish uchun qilingan. Ko‘cha va turar joy qurilishi o‘rtasida kashtan daraxtlari bilan obodonlashtirilgan bulvar tashkil etilgan, hovli tomonida esa 32 metrli kashtan, qarag‘ay, emon daraxtlari, gullar va butalar bilan boyitilgan park zonasi barpo etilgan. Mikroiklimni yaxshilash maqsadida favvoralar qurilgan, bolalar va sport maydonchalari joylashtirilgan.

Дома на улице Навои на месте ярмарки
Весной 2011 года была снесена Навоийская ярмарка, и на её месте началось строительство восьми семиэтажных жилых домов. Проект жилого комплекса разработан институтом «Тошкент бошпланЛИТИ» по инициативе первого президента. В конце 2012 года дома были сданы, и жильцы въехали в 320 квартир.
Фасады первых двух этажей, где располагаются различные организации, облицованы красным гранитом; верхние пять этажей отделаны белым стекло-кристаллитом.
Каждый дом состоит из двух блок-секций по 20 квартир, то есть всего 40 трех-, четырех- и пятикомнатных квартир.
Здания спроектированы с отступом 24,5 м от автомагистрали для создания шумозащитной зоны. Между улицей и жилой застройкой обустроен бульвар с каштанами, а со стороны двора — 32-метровая парковая зона с каштанами, соснами, дубами, цветами и кустарниками. Для улучшения микроклимата построены фонтаны, размещены детские и спортивные площадки.
Туристическая улица Узбекистон овози
Общая протяженность улицы составляет 2,1 километра, здесь созданы все современные условия для жител...
Архитектурный факультет
Ташкентцам хорошо известно трёхэтажное кирпичное здание с закруглённым углом слева от ЦУМа. Построе...
Дворец культуры обувщиков
Дворец культуры обувщиков Ташкентского производственного обувного объединения № 1 построен в 1936 г...