Yoshlar ijod saroyi — 2008 yilda Islom Karimov tashabbusi bilan «Yoshlar yili» davlat dasturi doirasida qurilgan meʼmoriy majmua. Binoda uchta koʻrgazma zali, madaniy-maʼrifiy tadbirlar uchun katta zal va ijodiy laboratoriyalar joylashgan.
Bino oʻsha davrga xos uslubda qurilgan: oq devorlar, koʻk oynalar, granit sokol. Oʻziga xos jihati — toʻrtta ustun ustidagi katta yarim doira shaklidagi soyabon, shu sababli xalq orasida bino «soyabonli uy» deb ataladi.
Saroy faol foydalanilmoqda: bu yerda yoshlar tadbirlari muntazam oʻtkazib turiladi.
Temir yo'l hisoblash markazi
Toshkent uchun g'ayrioddiy silindr shaklidagi bino, 1988-yilda qurilgan, Yaqub Kolos va Amir Temur ...
Islom sivilizatsiyasi markazi
Xast-Imom majmuasi yonida joylashgan noyob xalqaro ilmiy-ma’rifiy kompleks – musulmonlarning ziyor...
Eski Juva'dagi Shemarinlar savdo uyi
Chorsu bozor oldidagi maydonda eʼtiborni tortuvchi eski gʻisht bino joylashgan. Fasading yuqori qis...
Xazina palatasi
1901-yilda Xazina palatasi meʼmor V. S. Geyntselman tomonidan maxsus qurilgan oʻz binosini oldi. B...

The Youth Creativity Palace is an architectural complex built in 2008 on the initiative of Islam Karimov as part of the state program “Year of Youth.” The building houses three exhibition halls, a large hall for cultural and educational events, and creative laboratories.
The building is
executed in the style characteristic of that period: white walls, blue-tinted
glass, and a granite plinth. A distinctive feature is the large semicircular
canopy supported by four columns, due to which the building is popularly called
the “house with a visor.”
The palace is
actively used: youth events are regularly held here.
In 1934, the Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers was establis...
The botanist and pharmacist Hieronymus Ivanovich Krause arrived in Tashkent in 1870 and began worki...
In 1901, the Treasury Chamber received its own building, specially constructed by architect V. S. ...
The Alisher Navoi Cinema Palace, better known to Tashkent residents as “Panoramic,” is one of the ...