So‘nggi yillarda mamlakatimizda korrupsiyaning oldini olish, davlat boshqaruvida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash hamda mansab vakolatlaridan foydalanish bilan bog‘liq huquqbuzarliklarni barvaqt aniqlash maqsadida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda.
Jamiyat hayotining barcha sohalarini qamrab olgan ushbu yangilanishlar jarayonida mansab vakolatlarini suiiste’mol qilish, byurokratik to‘siqlarni yuzaga keltirish va davlat mablag‘larini noqonuniy o‘zlashtirish kabi salbiy holatlarning barvaqt oldini olish ustuvor vazifa etib belgilangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmon va qarorlari, xususan, sohaga oid tizimli me’yoriy-huquqiy hujjatlar ijrosini ta’minlash maqsadida davlat organlari va tashkilotlarida Komplaens va korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimi bosqichma-bosqich joriy etildi. Ushbu zamonaviy yondashuv davlat boshqaruvida xalqaro standartlarga mos keluvchi yangi nazorat mexanizmini yaratishga xizmat qilmoqda.
Mazkur islohotlar doirasida Toshkent shahar hokimligi tarkibida ham Komplaens va korrupsiyaga qarshi ichki nazorat xizmati tashkil etildi. Ushbu tuzilmaga korrupsiyaviy xavf-xatarlarni tizimli ravishda tahlil qilish va bartaraf etish, manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish, byudjet va byudjetdan tashqari mablag‘larning maqsadli hamda samarali sarflanishini ta’minlash, shuningdek, ochiqlik va shaffoflik muhitini kuchaytirish bo‘yicha keng vakolatlar berildi.
Xizmatning faoliyati ijro hokimiyati tizimidagi jarayonlarni raqamlashtirish, inson omilini kamaytirish va ma’muriy tartib-taomillarni soddalashtirish tamoyillari asosida tashkil etilgan. Hozirgi kunda mazkur tuzilma tomonidan Toshkent shahar va tuman hokimliklari, shuningdek, ularning tarkibiy bo‘linmalari hamda tizim tashkilotlarida kompleks monitoring va o‘rganish ishlari muntazam ravishda olib borilmoqda.
Ichki nazorat xizmati tomonidan olib borilgan tizimli tahlillar natijasida muqaddam jinoyat sodir etgan 29 nafar xodim, jumladan 6 nafari tuman hokimliklari, 23 nafari esa hokimlik tizimidagi tashkilotlar xodimlari, shuningdek, ma’muriy huquqbuzarlik sodir etgan hokimlik tizimidagi 1 353 nafar ishchi-xodim to‘g‘risidagi ma’lumotlar batafsil o‘rganilib, qonun ustuvorligini ta’minlash yuzasidan tegishli ta’sir choralari belgilandi.
Xususan, jinoyat sodir etgan xodimlardan 2 nafari bilan tuzilgan mehnat shartnomalari amaldagi qonunchilikka muvofiq bekor qilindi. Mansab vakolatlarini suiiste’mol qilish sharoitlarini cheklash maqsadida 1 nafar xodim belgilangan tartibda rotatsiya qilindi. Qolgan holatlar bo‘yicha profilaktik suhbatlar o‘tkazilib, tegishli tuman hokimliklari rahbariyatiga ushbu xodimlarni boshqa lavozimlarga rotatsiya qilish, ularning kundalik faoliyati ustidan nazoratni kuchaytirish hamda bevosita mas’uliyatini oshirish yuzasidan topshiriqlar yuborildi.
Ma’muriy huquqbuzarlik sodir etgan 1 353 nafar ishchi-xodimlarga oid ma’lumotlar va tahliliy materiallar ularning bevosita rahbarlariga taqdim etildi. Rahbarlar zimmasiga har bir xodim bilan individual tartibda tushuntirish ishlarini olib borish vazifasi yuklatildi. Ushbu choradan ko‘zlangan asosiy maqsad – xodimlar o‘rtasida ijro intizomini mustahkamlash va kelgusida shu kabi qonunbuzilish holatlarining takrorlanishiga yo‘l qo‘ymaslikdan iboratdir.
Komplaens va korrupsiyaga qarshi ichki nazorat xizmati faqatgina jazolash emas, balki tizimda huquqbuzarliklarni sodir etishga imkon beruvchi sabab va shart-sharoitlarni barvaqt aniqlash va ularni bartaraf etishga alohida e’tibor qaratmoqda.
Shu maqsadda, Toshkent shahar hokimligi tizimida kadrlarini tanlash va joy-joyiga qo‘yish, davlat xaridlarini amalga oshirish va davlat xizmatlarini ko‘rsatish jarayonlarida shaffoflikni ta’minlovchi ichki idoraviy hujjatlar loyihalari doimiy ravishda o‘rganilib borilmoqda.

Системная работа по борьбе с коррупцией и обеспечению открытости продолжается
В процессе этих обновлений, охватывающих все сферы общественной жизни, приоритетной задачей определено раннее предотвращение таких негативных явлений, как злоупотребление должностными полномочиями, создание бюрократических барьеров и незаконное присвоение государственных средств.
В целях обеспечения исполнения соответствующих указов и постановлений Президента Республики Узбекистан, а также системных нормативно-правовых актов в данной сфере в государственных органах и организациях поэтапно внедрена система комплаенса и внутреннего контроля по противодействию коррупции. Данный современный подход служит созданию нового механизма контроля в государственном управлении, соответствующего международным стандартам.
В рамках указанных реформ в структуре хокимията города Ташкента также была создана Служба комплаенса и внутреннего контроля по противодействию коррупции. Данной структуре предоставлены широкие полномочия по системному анализу и устранению коррупционных рисков, предотвращению конфликта интересов, обеспечению целевого и эффективного расходования бюджетных и внебюджетных средств, а также усилению атмосферы открытости и прозрачности.
Деятельность службы организована на принципах цифровизации процессов в системе исполнительной власти, снижения человеческого фактора и упрощения административных процедур. В настоящее время данной структурой регулярно проводятся комплексный мониторинг и изучение в хокимиятах города Ташкента и районов, а также в их структурных подразделениях и организациях системы.
По результатам системных анализов, проведённых службой внутреннего контроля, были детально изучены сведения о 29 сотрудниках, ранее совершивших преступления (в том числе 6 — сотрудники районных хокимиятов, 23 — сотрудники организаций системы хокимията), а также о 1 353 работниках системы хокимията, совершивших административные правонарушения, и определены соответствующие меры воздействия для обеспечения верховенства закона.
В частности, трудовые договоры с 2 сотрудниками, совершившими преступления, были расторгнуты в соответствии с действующим законодательством. В целях ограничения условий для злоупотребления должностными полномочиями 1 сотрудник был ротирован в установленном порядке. По остальным случаям проведены профилактические беседы, а руководству соответствующих районных хокимиятов направлены поручения о ротации указанных сотрудников на другие должности, усилении контроля за их повседневной деятельностью и повышении их непосредственной ответственности.
Сведения и аналитические материалы в отношении 1 353 работников, совершивших административные правонарушения, были представлены их непосредственным руководителям. На руководителей возложена задача проведения индивидуальных разъяснительных работ с каждым сотрудником. Основная цель данной меры — укрепление исполнительской дисциплины среди сотрудников и недопущение повторения подобных правонарушений в будущем.
Служба комплаенса и внутреннего контроля по противодействию коррупции уделяет особое внимание не только наказанию, но и раннему выявлению и устранению причин и условий, способствующих совершению правонарушений в системе.
С этой целью в системе хокимията города Ташкента постоянно изучаются проекты внутренних ведомственных документов, обеспечивающих прозрачность процессов подбора и расстановки кадров, осуществления государственных закупок и оказания государственных услуг.
В заключение следует подчеркнуть, что системные реформы по созданию атмосферы абсолютной нетерпимости к коррупции в системе столичного хокимията, обеспечению подотчётности органов исполнительной власти перед народом и внедрению принципов открытости будут последовательно продолжены. Ведь чистота и прозрачность государственного аппарата являются главной гарантией доверия к системе.
Заместитель хокима города Ташкента по комплаенсу и внутреннему контролю по противодействию коррупции М. Мирхамидов