Собиқ Ўзбекистон Коммунистик партияси Марказий Қўмитаси биноси 1964-йилда қурилган.
Меъморлар: В. Березин, Ю. Халдеев, А. Фейнлейб, С. Ишанхўжаев, Р. Блезе ва Ю. Закиров; муҳандислар: Э. Леннешмидт ва А. Асанов.
Бино Ислом Каримов проспекти бўйлаб эски қалъа девори устида, Анҳор бўйида қад ростлаган бўлиб, ЎзССРнинг 40 йиллигига бағишлаб қурилган совет модернизм янги биноларидан биридир.
Етти қаватли маъмурий бино ёнида пастроқ мажлислар зали корпуси жойлашган. Иккала блок иккинчи қаватдаги шиша ўтиш йўлак билан бирлаштирилган.
Шаффоф ойна рамзий маънода ҳокимиятнинг очиқлигини ифодалаган бўлса-да, меъморчилик тарихчиси Борис Чухович таъбири билан айтганда, санъатда бу баъзан раҳбарларнинг халқ устидан назорати белгиси сифатида талқин қилинади.
Совет даврида олтинчи қаватда Ш. Рашидовнинг қабулхонаси билан бирга иш хонаси жойлашган эди — гувоҳларнинг эслашича, деразаларда кечки пайтгача чироқ ёнар эди.
Мустақилликнинг дастлабки йилларида бу ерда Ислом Каримовнинг иш хонаси бўлган (Оқсарой қурилгунча). Бинода Президент девони ҳам жойлашган эди. Ҳозирда Конституциявий суд жойлашган.
Диққатга сазовор жиҳати — 60 йил давомида бино деярли ўзгармади ва дастлабки кўринишини сақлаб қолди.
Аллей кўчасидаги турар жой уйи
Вокзал
Бир вақтлар 1899 йилда Г. Сваричевский лойиҳаси бўйича қурилган Тошкент вокзали шаҳарнинг энг гўзал...
Темир йўл ҳисоблаш маркази
Тошкент учун ғайриоддий силіндр шаклидаги бино, 1988-йилда қурилган, Яқуб Колос ва Амир Темур кўчал...
45-уй
Амир Темур проспектидаги (илгари — Пролетар кўчаси) икки қаватли бино 1927-йилда меъмор Георгий Сва...

Building of the Constitutional Court
The structure stands on the rampart of the old fortress along Islam Karimov Avenue, on the bank of the Ankhor canal, and is one of the Soviet modernist buildings erected for the 40th anniversary of the Uzbek SSR.
The seven-storey administrative block is adjacent to a lower assembly-hall wing; the two are connected by a glass passageway on the second floor.
The extensive glazing symbolised the openness of power, although, as architecture historian Boris Chukhovich notes, in art it is sometimes interpreted as a sign of leadership control over the people.
During the Soviet period, the sixth floor housed Sharof Rashidov’s office and reception room — witnesses recall that the lights stayed on late into the night.
In the early years of independence, Islam Karimov’s working office was located here (until the Oqsaroy residence was built). The Presidential Apparatus was also housed in the building. Today it serves as the Constitutional Court.
Remarkably, over its 60-year history the building has hardly changed and has preserved its original appearance almost entirely.
Academy of Sciences Building on Yahya Gulamov Street
The Academy of Sciences building on Yahya Gulamov Street (formerly Gogol) involuntarily draws atten...
Al-Kaffal al-Shashi Mausoleum
The conventional list of Tashkent's patron saints traditionally begins with Al-Kaffal al-Shashi, a ...
Alisher Navoi Grand Theater
One of the most beautiful and recognizable buildings in Tashkent is the Navoi Theater. It was built...