Бино 1970-йиллар бошида ЎзССР Давлат режаси ҳисоблаш маркази сифатида «ЎзНИИП шаҳарсозлик» институти лойиҳаси бўйича (меъмор — Ричард Блезе ва бошқалар) қурилишни бошлаган. Узоқ вақт бино скелети тугалланмаган ҳолда қолиб кетган. 2010 йилда шу асосда «Пойтахт» бизнес-маркази очилди.
Бинода компаниялар офислари жойлашган, олтинчи қаватда конференциялар ўтказилган; иккита юқори қават меҳмонхона томонидан эгалланган.
2022 йилда объект БАА компанияси томонидан сотиб
олиниб, реконструкция бошланди.
Реконструкциягача бино «каримовча» услубга мос эди: оқ
деворлар, кўк ойналар ва гранит соколь.
Шаҳарнинг энг қадимий кафеларидан бири ярим асрдан кўпроқ вақт давомида ўзига хос «тапақа» товуқлар...
Тошкентнинг муқаддас ҳомийларининг шартли рўйхати анъанавий равишда биринчи исломий уйғониш даврин...
Асрлар давомида маскарабозлар шаҳар ва қишлоқ майдонларида ҳазил-мутойиба спектакллари кўрсатиб кел...
"Россия" меҳмонхонаси 1965-йилда қурилган. Меъмор — В. Муратов; муҳандислар — В. Паршин ва А. Ивано...

Здание начали строить в начале 1970-х как Вычислительный центр Госплана УзССР по проекту института УзНИП градостроительства (архитектор — Ричард Блезе и др.). Долгое время остов здания оставался недостроенным. В 2010 году на его основе был открыт бизнес-центр «Пойтахт».
В здании располагались офисы компаний, на шестом этаже проводились конференции; два верхних этажа занимала гостиница.
В 2022 году объект выкупила компания из ОАЭ и начала реконструкцию.
До реконструкции здание соответствовало «каримовскому» стилю: белые стены, синие стекла и гранитный цоколь.
Здание Законодательной палаты Олий Мажлиса
Здание легко узнаваемо благодаря монументальной архитектуре. Оно было построено в 1997 году из стек...
В 2004 году рядом с дворцом великого князя Национальный банк внешнеэкономической деятельности постр...
✈️ Ташкентский аэропорт
Первый регулярный пассажирский авиамаршрут из Ташкента в Алма-Ату открылся в мае 1924 года. В 1930-...