Тошкент ҳокимиятида Ascend Solution билан рақамлаштириш соҳасидаги ҳамкорлик муҳокама қилинди
2026-йил 28-июлда Тошкент шаҳар ҳокимиятида ахборот технологияларини жорий этиш бўйича ҳоким ўринбосари Алишер Дусмухамедовнинг Ascend Solution компанияси президенти ва бош ижрочи директори Али Солеҳ бошчилигидаги Саудия Арабистони делегацияси билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда таълим, қурилиш, иқтисодиёт, коммунал хизматлар, бозорлар ва автотураргоҳларни ягона ахборот платформаларидан фойдаланган ҳолда рақамлаштириш бўйича 20 дан ортиқ лойиҳалар тақдим этилди.
«Қулай муҳит» лойиҳаси доирасида шаҳар муаммоларини тезкор аниқлаш ва уларни бартараф этишни назорат қилиш механизми яратилмоқда. Мирзо Улуғбек ва Сергели туманларида вазият марказлари аллақачон ишлаб турибди. Қолган ўнта туман марказларини Марказий вазият марказига улаш режалаштирилган.
Шунингдек, мактабларни сунъий интеллект асосидаги видеокузатув тизимлари ва турникетлар билан жиҳозлаш, телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантириш ҳамда қурилиш объектларида назорат тизимларини жорий этиш масалалари муҳокама қилинди.
Ascend Solution вакиллари компаниянинг соғлиқни сақлаш, шаҳар ва транспорт бошқаруви, активлар ва таъминот занжирларини бошқариш соҳаларидаги тажрибасини тақдим этдилар. Компания Саудия Арабистонида 30 дан ортиқ бошқарув марказларини яратишда иштирок этган.
Делегация Тошкентда ахборот тизимлари, видеокузатув, ГИС, IoT-қурилмалар, транспорт, коммунал хизматлар маълумотлари ва фуқаролар мурожаатларини бирлаштирувчи Интеграциялашган шаҳар бошқаруви марказини яратишни таклиф қилди.
Марказ катта маълумотлар, сунъий интеллект, машина ўрганиш ва видеоаналитикадан фойдаланган ҳолда шаҳар жараёнларини реал вақт режимида кузатиш, муаммоларни аниқлаш, уларни масъул ташкилотларга йўналтириш ва ижрони назорат қилиш имконини беради.
Учрашув якунида томонлар таклиф этилган ечимларни Тошкентнинг рақамлаштириш лойиҳалари билан интеграциялашни ишлаб чиқиш ва ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олдилар.

В хокимияте Ташкента обсудили сотрудничество с Ascend Solution в сфере цифровизации
28 июля 2026 года в хокимияте города Ташкента состоялась встреча заместителя хокима по внедрению информационных технологий Алишера Дусмухамедова с делегацией Саудовской Аравии во главе с президентом и главным исполнительным директором Ascend Solution Али Салехом.
На встрече представлены более 20 проектов по цифровизации образования, строительства, экономики, коммунальных услуг, рынков и парковок с использованием единых информационных платформ.
В рамках проекта «Комфортная среда» создаётся механизм оперативного выявления городских проблем и контроля за их устранением. Ситуационные центры уже работают в Мирзо-Улугбекском и Сергелийском районах. Центры остальных десяти районов планируется подключить к Центральному ситуационному центру.
Также обсуждались оснащение школ системами видеонаблюдения на основе искусственного интеллекта и турникетами, развитие телекоммуникационной инфраструктуры и внедрение систем контроля на строительных объектах.
Представители Ascend Solution представили опыт компании в сферах здравоохранения, городского и транспортного управления, управления активами и цепочками поставок. Компания участвовала в создании более 30 центров управления в Саудовской Аравии.
Делегация предложила создать в Ташкенте Интегрированный центр городского управления, объединяющий информационные системы, видеонаблюдение, GIS, IoT-устройства, данные транспорта, коммунальных служб и обращения граждан.
Центр позволит в режиме реального времени отслеживать городские процессы, выявлять проблемы, направлять их ответственным организациям и контролировать исполнение с применением больших данных, искусственного интеллекта, машинного обучения и видеоаналитики.
По итогам встречи стороны договорились проработать интеграцию предложенных решений с проектами цифровизации Ташкента и продолжить сотрудничество.