Islom Karimov koʻchasi (sobiq Oʻzbekiston koʻchasi) dagi Senat binosi 1970-yillarning boshida Oʻzbekiston Kompartiyasi viloyat va shahar qoʻmitasi uchun qurilgan.
Meʼmorlar: Ye. Vidyakin va A. Faynleyb, muhandis — E. Lenneshmidt.
Dastlab bino brutal minimalizm uslubida edi: faqat shisha va beton. Derazalar ozgina chuqurlashtirilgan nishalarda joylashgan, bezak elementlari sifatida faqat ular ostidagi qora panellar bor edi. Binoning ikkita alohida kirish eshigi — obkom va gorkom uchun alohida kirishlar mavjud edi. Asosiy korpus orqasida quyoshdan himoya beton panjarasi bilan bezatilgan konferens-zal bloki joylashgan.
Mustaqillik yillarida bu yerda Tashqi ishlar vazirligi joylashdi, shu munosabat bilan bino rekonstruksiya qilindi: fasad qora shisha bilan qoplandi, oq rangli nozik vertikal tikuvlar qoʻshildi, ikkala kirishga ham katta soyabonlar oʻrnatildi.
2021-yil dekabrda binoda Senat joylashdi. Shu maqsadda bino yana toʻliq qayta ishlab chiqildi — u dabdabali koʻrinishga ega boʻldi va dastlabki koʻrinishdan deyarli hech narsa qolmadi.
Mustaqillik koʻchasidagi turar joy uyi
Sobiq Pushkin koʻchasidagi turar joy uyi 1931-yilda meʼmor K. Babievskiy loyihasi boʻyicha qurilgan...
Olimpiya shuhrati muzeyi
«Xalqlar doʻstligi» muzeyi binosi 1976-yilda Toshkent zilzilasining oʻn yilligiga bagʻishlab qurilg...
San’at muzeyi
Oʻzbekiston Davlat sanʼat muzeyi 1918-yilda Xalq universiteti muzeyi sifatida tashkil etilgan. 1935...
Real bilim yurti, kimyо fakulteti, ISSV, Madaniyat vazirligi, Madaniy meros agentligi
Toshkentda 1894 yilda birinchi real bilim yurti ochilgan. Bu bilim yurtlari real deb atalgan, chunk...

Regional Committee, MFA, Senate
The Senate building on Islam Karimov Street (formerly Uzbekistan Street) was constructed in the early 1970s for the Regional and City Committees of the Communist Party of Uzbekistan.
Architects: Ye. Vidyakin and A. Fainleib; engineer: E. Lenneshmidt.
Originally the building had a brutalist minimalist appearance: only glass and concrete. The windows were slightly recessed into niches, and the only decorative elements were black panels beneath them. There were two separate entrances with minimal decoration — one each for the regional and city committees. Behind the main block is a conference-hall wing decorated with a sun-shading concrete lattice (panjara).
In the years of independence, the Ministry of Foreign Affairs moved in, and the building was reconstructed: the façade was clad in black glass with thin white vertical seams, and both entrances received large canopies.
In December 2021 the Senate took up residence here. For this purpose the building was completely remodelled once again — it became pompous, and almost nothing remained of the original appearance.
Real School, Chemistry Faculty, Ministry of Investment, Industry and Trade, Ministry of Culture, Cultural Heritage Agency
In 1894, the first real school was opened in Tashkent. These schools were called "real" because, un...
Yunus Khan Mausoleum
Yunus Khan of Moghulistan (1415-1487) was a gifted man and influential politician. He ruled over Ta...
Ministry of Internal Affairs Palace of Culture
Inturist
The building of the former “Inturist” cultural and information centre was constructed in 1986 accor...