Islom Karimov koʻchasi (sobiq Oʻzbekiston koʻchasi) dagi Senat binosi 1970-yillarning boshida Oʻzbekiston Kompartiyasi viloyat va shahar qoʻmitasi uchun qurilgan.
Meʼmorlar: Ye. Vidyakin va A. Faynleyb, muhandis — E. Lenneshmidt.
Dastlab bino brutal minimalizm uslubida edi: faqat shisha va beton. Derazalar ozgina chuqurlashtirilgan nishalarda joylashgan, bezak elementlari sifatida faqat ular ostidagi qora panellar bor edi. Binoning ikkita alohida kirish eshigi — obkom va gorkom uchun alohida kirishlar mavjud edi. Asosiy korpus orqasida quyoshdan himoya beton panjarasi bilan bezatilgan konferens-zal bloki joylashgan.
Mustaqillik yillarida bu yerda Tashqi ishlar vazirligi joylashdi, shu munosabat bilan bino rekonstruksiya qilindi: fasad qora shisha bilan qoplandi, oq rangli nozik vertikal tikuvlar qoʻshildi, ikkala kirishga ham katta soyabonlar oʻrnatildi.
2021-yil dekabrda binoda Senat joylashdi. Shu maqsadda bino yana toʻliq qayta ishlab chiqildi — u dabdabali koʻrinishga ega boʻldi va dastlabki koʻrinishdan deyarli hech narsa qolmadi.
Mustaqillik koʻchasidagi turar joy uyi
Sobiq Pushkin koʻchasidagi turar joy uyi 1931-yilda meʼmor K. Babievskiy loyihasi boʻyicha qurilgan...
Olimpiya shuhrati muzeyi
«Xalqlar doʻstligi» muzeyi binosi 1976-yilda Toshkent zilzilasining oʻn yilligiga bagʻishlab qurilg...
San’at muzeyi
Oʻzbekiston Davlat sanʼat muzeyi 1918-yilda Xalq universiteti muzeyi sifatida tashkil etilgan. 1935...
Real bilim yurti, kimyо fakulteti, ISSV, Madaniyat vazirligi, Madaniy meros agentligi
Toshkentda 1894 yilda birinchi real bilim yurti ochilgan. Bu bilim yurtlari real deb atalgan, chunk...

Здание Сената на улице Ислама Каримова (бывшей Узбекистанской) было построено в начале 1970-х годов для обкома и горкома Компартии Узбекистана.
Архитекторы: Е. Видякин и А. Файнлейб, инженер — Э. Леннешмидт.
Первоначально здание имело брутальный минималистичный вид: только стекло и бетон. Окна были слегка утоплены в ниши, из элементов оформления присутствовали лишь чёрные панели под ними. У здания было два подъезда с минимальным оформлением — отдельные входы для обкома и горкома. Позади основного корпуса расположен блок конференц-зала, оформленный солнцезащитной бетонной решёткой-панжарой.
В годы независимости здесь разместился МИД, для которого здание реконструировали: фасад отделали чёрным стеклом с тонкими белыми вертикальными швами, оба входа получили массивные навесы.
В декабре 2021 года в здании разместился Сенат. Для него здание вновь полностью переделали — оно стало помпезным, и от первоначального вида не осталось практически ничего.
Торговый дом Яушевых
Братья Яушевы, купцы из татарского княжеского рода, в 1911 году построили торговый дом по проекту ...
Среднеазиатский кооперативный техникум
Дворец культуры железнодорожников
Центральный выставочный зал Академии художеств Узбекистана
Красивейшее здание, украшающее центр Ташкента — Выставочный зал Союза художников Узбекистана (ныне ...