Afg‘on–O‘zbek biznes-forumi doirasida Toshkent shahar hokimligi delegatsiyasi hokim o‘rinbosari Sharof Rahmanov boshchiligida Qobul shahrida Qobul munitsipaliteti rahbari o’rinbosari Mohammad Asif Jalalzai bilan uchrashuv o‘tkazdi
🧑💻Uchrashuvda ikki poytaxtning shahar boshqaruvi, urbanizatsiya jarayonlari, infratuzilmani rivojlantirish va investitsiyaviy hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
📈Qobul tomoni shaharda 234 ta investitsiya loyihasi shakllantirilgani, shundan 168 tasi qurilish sohasiga oid ekanini ma’lum qildi. Shuningdek, yo‘l va kanal qurilishi, avtobus bekatlari, obodonlashtirish, chiqindilarni boshqarish, shaharsozlikni tartibga solish hamda raqamli boshqaruv tizimlarini joriy etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi.
➡️Qobul vakillari Toshkent tajribasini o‘rganishga qiziqish bildirib, mutaxassislar ishtirokida seminar va master-klasslar tashkil etish, shuningdek, infratuzilma va kommunal xizmatlar yo‘nalishida faoliyat yuritayotgan kompaniyalar bilan hamkorlik qilish istagini bildirdi.
Toshkent shahar hokimligi vakillari poytaxtimiz kompaniyalari qayd etilgan yo‘nalishlarning barchasida faoliyat yuritayotganini ta’kidlab, Qobul tomonidan taqdim etilgan loyihalarni ko‘rib chiqishga tayyor ekanini bildirdi.
⚡️Shuningdek, davlat-xususiy sheriklik asosida amalga oshirilayotgan loyihalar, transport va kommunal infratuzilmani rivojlantirish hamda renovatsiya yo‘nalishlarida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish taklif etildi.
Qobul delegatsiyasi ushbu yo‘nalishlardagi ishlar bilan yaqindan tanishish uchun Toshkentga taklif qilindi.

В рамках узбекско-афганского бизнес-форума делегация хокимията города Ташкента во главе с заместителем хокима Шарофом Рахмановым провела в Кабуле встречу с заместителем главы муниципалитета Кабула Мохаммадом Асифом Джалалзаи
В ходе переговоров стороны обменялись мнениями по вопросам городского управления, урбанизации, развития инфраструктуры и перспектив инвестиционного сотрудничества между двумя столицами.
📈Афганская сторона сообщила, что в Кабуле сформирован портфель из 234 инвестиционных проектов, 168 из которых относятся к строительной сфере. Также была представлена информация о реализуемых проектах по строительству дорог и каналов, организации автобусных остановок, благоустройству территорий, управлению отходами, регулированию градостроительной деятельности и внедрению цифровых систем управления.
➡️Представители Кабула выразили заинтересованность в изучении опыта Ташкента, организации семинаров и мастер-классов с участием профильных специалистов, а также в налаживании сотрудничества с компаниями, работающими в сфере инфраструктуры и коммунальных услуг.
Представители хокимията города Ташкента отметили, что столичные компании обладают необходимым опытом и компетенциями по всем обозначенным направлениям, и выразили готовность детально изучить проекты, представленные кабульской стороной.
⚡️Отдельное внимание было уделено перспективам сотрудничества в рамках государственно-частного партнёрства, развитию транспортной и коммунальной инфраструктуры, а также реализации проектов реновации.
По итогам встречи делегация Кабула была приглашена посетить Ташкент для непосредственного ознакомления с реализуемыми проектами и практическим опытом столицы в данных направлениях.