Олимпия шуҳрати музейи
«Халқлар дўстлиги» музейи биноси 1976-йилда Тошкент зилзиласининг ўн йиллигига бағишлаб қурилган бўлиб, «Жасорат» ёдгорлиги билан ягона мажмуа таркибига кирган. Музей фондида Тошкентни иттифоқ республикалари қайта тиклаганига бағишланган 15 мингдан ортиқ экспонат сақланган эди.
Мажмуа ва бино меъморлари — Л. Адамов, С. Адилов, В. Ганиев, Фарҳод Турсунов, Р. Юсупов ва Д. Рябичев.
Тепаликда қурилган ва стилизация қилинган миллий нақш билан безатилган силіндр шаклидаги бино биринчи қават устида гўё сузиб тургандек кўринади.
1996-йилда, Ўзбекистон мустақиллигининг беш йиллигига бағишлаб, шу бинода Олимпия шуҳрати музейи очибди. Ҳозирда унда 2088 та экспонат намойиш этилмоқда.
2024-йилда «Жасорат» мажмуаси меъморларидан бири Валерий Ганиев ушбу биноға Халқлар дўстлиги музейини қайтаришни ва Олимпия шуҳрати музейини бошқа жойга кўчиришни таклиф қилди.
Билим уйи ва Рус академик драматик театри
1968-йилда Киров кўчасида ўша давр учун замонавий Билим уйи 600 ўринли зал билан очибди. Кўп йиллар...
Реал билим юрти, кимё факультети, ИССВ, Маданият вазирлиги, Маданий мерос агентлиги
Тошкентда 1894 йилда биринчи реал билим юрти очилган. Бу билим юртлари реал деб аталган, чунки улар...
Наркомзем, Демир, Орзу
Наркомзем (Халқ ер ишлар комиссарлиги) биноси Зарафшон кўчасида (илгари — Иржар, Киров, Ататюрк) 19...
Суғориш институтининг янги корпуси
Миллий тадқиқот университети «Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари ин...

Музей олимпийской славы
Здание музея «Дружбы народов» было построено в 1976 году к десятилетию ташкентского землетрясения и входило в единый комплекс вместе с памятником «Мужество». В фондах музея находилось свыше 15 тысяч экспонатов, посвящённых восстановлению Ташкента союзными республиками.
Архитекторы комплекса и здания — Л. Адамов, С. Адылов, В. Ганиев, Фархад Турсунов, Р. Юсупов и Д. Рябичев.
Возведённый на возвышенности цилиндр, оформленный стилизованным национальным орнаментом, словно парит, нависая над первым этажом.
В 1996 году, к пятилетию независимости Узбекистана, в здании открылся Музей олимпийской славы. Сейчас в нём представлены 2 088 экспонатов.
В 2024 году архитектор комплекса «Мужество» Валерий Ганиев предложил вернуть в это здание музей Дружбы народов, а Музей олимпийской славы перевести в другое помещение.
Национальный исследовательский университет «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации...
Казённая палата
В 1901 году Казённая палата получила собственное здание, специально построенное архитектором В. С. ...
Чайхана «Самарканд»
Чайхана «Самарканд» построена в 1975 году на улице Самарканд-Дарваза.Архитектор — С. Сутягин, инжен...